31 maja 2011

Jak sprawdzić prędkość Internetu

Tagged Under : , , , , , ,

W domyśle oczywiście chodzi o prędkość łącza internetowego, ale miał być chwytliwy tytuł :). Ogólnie zmierzam do tego, że wielu mniej zaawansowanych użytkowników nie wie jak sprawdzić prędkość łącza internetowego. Zdarzają się też sytuacje (sam często takie mam), że np. idę do kogoś i pytam „jakie masz łącze”, a w odpowiedzi oczywiście słyszę, że nie wiem. I właśnie w takich przypadkach przydają się tzw. Speedtesty.

Wpis ten nie w założeniu ma nawiązać do nowego speedtestu od konkuretna TP czyli Netii. Zapewne wielu z Was słyszało o speedtest tp, a tu niespodzianka, jest speedtest Netia.

Speed Test TP – pozwala wykonać test szybkości łącza internetowego, nie tylko należącego do TP. Każdy, kto posiada dostęp do Internetu może taki test wykonać. Speed Test TP znajduje się pod adresem http://speedtest.tp.pl. Strona jest banalnie prosta w obsłudze, a wykonanie testu sprowadza się do jednego kliknięcia w przycisk Start. W wyniku otrzymujemy czas opóźnienia (Ping), prędkość pobierania, prędkość wysyłania oraz przykładowe czasy pobierania plików (MP3, wideo).

Speed Test Netia – działa tak samo jak Speed Test TP, różni się jedynie wyglądem. Wchodząc na stronę http://tester.netia.pl ukazuje się naszym oczom tester. Klikamy Begin Test i czekamy. Prawda, że proste? W wyniku testu otrzymujemy czas opóźnienia (Ping), prędkość pobierania i prędkość wysyłania.

W zasadzie oba testery się nie różnią od siebie, jednak ten od TP wydaje się bardziej czytelny. Po wykonaniu testów obydwoma testerami bardzo się zdziwiłem, gdyż ten od Netii pokazywał dużo niższe wartości mojego łącza niż ten od TP. Dlatego postanowiłem zrobić jeszcze jeden test za pomocą niezależnego testera – speedtest.pl

Wyniki:

Co się okazało po przeprowadzeniu testu za pomocą niezależnego speed testera? Speed Test TP pokazuje wyniki bardziej zbliżone do testera niezależnego.

Wnioski:

Speed Test Netia pokazuje błędne (zaniżone) dane. Ciekawe co na to Netia.

 

 


Komentarze (3 komentarze):

 • Sonda

  Czy chciałbyś/chciałabyś aby na blogu pojawiały się wszelkie informacje o produktach i usługach Orange

  View Results

  Loading ... Loading ...
 • Sonda

  Czy jesteś zadowolony z usług Orange (TP) ?

  View Results

  Loading ... Loading ...
 • Wideo i reklamy