Bitcoin – czy to na pewno pieniądz?

Waluta internetowa – tak określa się Bitcoin. Niektórzy do tego określenia dodają – innowacyjna, nowoczesna waluta internetowa. Czy jednak faktycznie jest on pieniądzem? Czy jest przydatny i czy warto go mieć? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, należy w pierwszej kolejności zapytać, czym jest tak właściwie pieniądz? Czy bitcoin może się z nim równać? A jeśli tak to w jakim wymiarze?
Od zawsze wiadomo, że to co jest pieniądzem jest umowne – umowy miedzy ludźmi sprawiają, ze coś ma wartość, a coś jej po prostu nie ma. Pieniądzem może być więc wszystko, co stanie się przedmiotem umowy między pewną społecznością. Jeżeli w sieci istnieje społeczność, która posiada walutę Bitcoin i przeprowadza z jej udziałem transakcję, więc z całą pewnością mamy do czynienia z pełnowartościowym pieniądzem. Jednak, pamiętajmy, że można wykorzystywać je wyłącznie w sieci.
Pieniądze muszą spełniać pewne cechy, abyśmy mogli je tak nazywać. Muszą przynosić nam pewne oczekiwane rezultaty. Przede wszystkim, kiedy mówimy o pieniądzach, ważne jest to, że pieniądz musi być własnością użytkownika – tak jest z Bitcoin. Ponadto, pieniądze mogą być przekazywane – Bitcoin również to zapewnia. Kiedy pieniądze przekażemy komuś innemu, tracimy do nich prawo (prawo ich dalszego przekazywania), tak samo dzieje się z Bitcoinami. A więc, czyż nie jest to pieniądz? Oczywiście, że jest!
Bitcoin to faktycznie innowacyjna waluta, która oparta jest o systemy informatyczne oraz o prawa matematyczne. Ich niepodważalną zaletą jest to, że brak inflacji – tak, wyprodukowana jest wyłącznie ograniczona liczba tej waluty, zatem inflacja jest absolutnie niemożliwa. Zalet tej waluty jest oczywiście wiele więcej. Już sama kwestia dotycząca braku pośrednictwa w przesyłaniu pieniędzy jest bardzo ważna – nie ma tu banku, ani żadnej innej instytucji, która pilnowała by twoich transakcji, albo też pobierała jakiekolwiek opłaty za nie. Bitcoin http://coinforum.pl/bitcoin.html to waluta, którą naprawdę warto się zainteresować, zwłaszcza kiedy chcemy być niezależni.