Izolacja pozioma fundamentów

Woda potrafi być niezwykle groźna dla naszego domu i jego fundamentów. Nie ma znaczenia czy mówimy o domu, który został niedawno wybudowany, czy o domu, który ma już swoją historie. Jeżeli na działce znajdują się wody gruntowe w dużej ilości, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie fundamentów.
Fundamenty możemy zabezpieczyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest zabezpieczenie fundamentów pionowe, ale możemy mówić również o zabezpieczeniu poziomym. Zabezpieczenie to chroni nasze fundamenty przed wilgocią, która pobierana jest do murów kapilarnie. Chodzi zatem o podciąganie wody z gruntu do muru.
Izolacja pozioma fundamentów zabezpiecza je przed przenikaniem wody z podłoża. Gdzie się ją wykonuje? Najczęściej znajduje się ona pomiędzy płytą posadzki, a więc podłogą, a murem – tak dzieje się, kiedy mamy do czynienia z budynkami starszymi. Jeżeli mowa o budynkach młodszych, to izolację wykonuje się w nieco innym miejscu, a mianowicie, pomiędzy murem a stropem piwnicy. Wykorzystuje się do tego pewne określone narzędzia i pomoce – nie może obejść się bez odpowiedniej folii albo taśmy bitumicznej – są one konieczne.
izolacje pozioma może zostać wykonana na wiele różnych sposobów. Najczęściej wykorzystuje się iniekcję grawitacyjną bądź iniekcję ciśnieniową. Obie te metody są skuteczne, warto je jednak dobrze dopasować do problemów, które występują w naszym przypadku. Warto pamiętać, że jeśli na naszej działce występuje wysoki poziom wód gruntowych, a twój dom nie będzie miał wykonanej izolacji to najprawdopodobniej, wcześniej czy później, ściany w Twoim domu zawilgotnieją. Jest to groźne, ponieważ może okazać się, że tynk zacznie odpadać ze ścian co będzie wyglądało naprawdę nieciekawie. Co więcej, na ścianach może pojawić się grzyb – bardzo trudny do usunięcia, nie mówiąc już o nieprzyjemnym zapachu wewnątrz. Jeżeli masz zatem możliwość wykonania izolacji – nie zwlekaj. Izolacja może uchronić Cię przed wieloma poważnymi kłopotami i dużymi kosztami.